מדידות מה-BuySide

גלובס צפוי להזרים מאות כותרות צופות פני עתיד – תפוצתו תצלול ב-80%

גלובס, 14 בפברואר 2013, 13:50:

 

גלובס, 14 בפברואר 2013, 10:55:

 

גלובס, 21 באוקטובר 2012, 16:52:

 

גלובס, 10 באוגוסט 2012, 09:35:

 

גלובס, 14 באוגוסט 2012, 11:38:

 

לגבי הידיעה מה-14 באוגוסט 2012, ניתן ככל הנראה לומר כי גלובס הזניק את המניה, בלמעלה מ-10% במסחר התוך היומי (ובמחזור גדול מאד):

 

בידיעה מיום חמישי האחרון, 14 בפברואר, גלובס לא זכר לספר לקוראיו כי הכותרת "תזנק ב-100%" מחושבת בדיוק על בסיסו של אותו מחיר יעד שיצר את הכותרת "תזנק ב-49%" לפני חצי שנה:

 

אבל גולשי אתר גלובס שרכשו את המניה ב-14 באוגוסט בעקבות ה"לפני כולם" של גלובס ועדיין מחזיקים במניה, מן הסתם זוכרים, וגם יודעים לחשב מתוך ה-"תזנק ב-100%" וה-"תזנק ב-49%" כמה הם מופסדים.

8 thoughts on “גלובס צפוי להזרים מאות כותרות צופות פני עתיד – תפוצתו תצלול ב-80%

 1. אורי טל-טנא

  העליתי את זה באחד הפורומים של שוק ההון בסוף השבוע. לדעתי מדובר בהחלטת עריכה אומללה של גלובס.

  "ביום רביעי בבילון מסרה הודעה שאכזבה את המשקיעים. המניה ירדה ובצדק. החלטה נכונה של החברה להקדים את הפרסום השלילי לדו"חות כדי שהשוק יתמקד בדו"ח עצמו ולא בשאלת ההנפקה. אבל חלק מהמשקיעים נתפסו לא מוכנים, הם הניחו שיכולים לסחור במניה ללא סיכון מהותי עד רגע לפני הדו"חות.

  ביום חמישי, בבוקר, במהלך המסחר, פורסם בגלובס שמניית בבילון צפויה להכנס באמצע חודש מרץ למדד תל דיב ושכניסה זו תוביל לביקוש של עשרות מיליוני שקלים למניה. הרישא נכונה, הסיפא פחות. הקריטריון לכניסה למדד תל דיב 20 הוא: עבור מניות עם ערך שוק של אחזקות ציבור הגבוה מ 400 מיליון ש"ח, העומדות בכל קריטריוני מאגר המניות, שבשתיים לפחות משלוש השנים האחרונות תשואת הדיבידנד שלהן תהיה מעל ל 2%. כיוון וחשוב הדיבידנד מתבצע עד ל 31.12 וערך השוק של אחזקות הציבור בבילון גבוה בהרבה מ 400 מיליון ש"ח, כניסתה הצפויה של המניה ידועה כבר זמן רב לשחקני שוק ההון. אפילו עניתי בתגובה לטור שכתבתי בכלכליסט בסוף ינואר שבבילון צפויה להכנס למדד ודיסקונט השקעות צפויה לצאת ממנו (יציאתה של דיסקונט השקעות תלויה בכך שערך השוק הממוצע של אחזקות הציבור בשבועיים הקרובים יהיה נמוך מ 300 מיליון ש"ח. אם המניה תזנק היא תשאר במדד). (ראו תגובה 3 בקישור)
  כיוון ותעודות הסל על מדד תל דיב מנהלות פחות מ 300 מיליון ש"ח, במדד יש 29 מניות (וכך כנראה ישאר), והמשקולות במדד שוות לכל מניה (בעת כל עדכון רבעוני, אחר כך הן יכולות לזוז), הביקוש הצפוי לבבילון הוא כ 10 מיליון ש"ח. בהחלט לא עשרות מיליוני שקלים. וכשהוא יתבצע ביום עם מסחר נעילה ארוך השפעתו צפויה להיות שולית בגלל הסחירות הגבוהה במניה. סימן שאלה גדול עולה מהחלטת עורכי גלובס לפרסם את הידיעה באמצע היום ולא להמתין לעיתון המודפס. האם מוסר הידיעה הבהיר שאם לא יפורסם באותו היום הוא יעביר הלאה או לפחות רמז שזו ידיעה שעוברת עכשיו בשוק ובטח תגיע לעיתונאי אחר? מדוע מוסר הידיעה הפריז בביקוש הצפוי ומדוע במערכת גלובס לא לקחו נשימה ארוכה ובדקו מה יהיה הביקוש הצפוי (קל לבדוק זאת)? יותר מידי שאלות עולות כאן, ונראה שמערכת גלובס נוצלה ע"י אחד משחקני שוק ההון שרצה להזניק את מניית בבילון באותו היום.

  אחר כך הגיעה ההמלצה התומכת של דש למניה. גם אני מעריך שהדו"ח הרבעוני יהיה טוב (בעיקר בגלל הכנסות שינבעו מפרסום שבוצע ברבעונים קודמים ועצירה של העליה בהוצאות פרסום ברבעון הנוכחי, אם כי הוצאות ההנפקה יפגעו מעט בשורה התחתונה), אבל אין לכך חשיבות רבה ומעניין מה יגידו בברנע של בבילון על השינויים במדיניות של גוגל ועל השפעתם הצפויה. את זה נדע בשבוע הבא.

  בנעילת המסחר הזרימו תעודות הסל ביקוש של 4.7 מיליון ש"ח כתוצאה מעדכון ממ"מ שבועי. מקריאת חלק מההודעות בפורום זה נראה לי שחלק גדול ידע על ביקוש זה, רמז על עליה בנעילה, אך נמנע מלהגיד באופן ברור מה יגרום לכך. הבורסה מפרסמת בכל יום רביעי בערב את הפרמטרים לעדכון הממ"מ השבועי מהם ניתן לדעת לאלו מניות יגיע ביקוש ולא קשה לחשב את היקפו. (ביום חמישי אלו היו בבילון וביוליין). אשמח אם אחד הקוראים יצרף לינק למקום זה באתר הבורסה (אני בטוח שרבים מכם ביקרו בו). מעניין אותי לדעת מי ידע על הביקוש הצפוי. כיוון וביקוש צפוי זה החזיק את המניה למעלה במהלך יום המסחר של יום חמישי, ודחף עוד מעט בנעילה, לא אתפלא אם מניית בבילון תפתח את יום המסחר של יום ראשון בירידות.

  שיהיה סוף שבוע נפלא עם אסטרואידים רק מחוץ לאטמוספירה.
  אורי"

 2. עודד

  ל-1: אין לשוק סיבה להאמין שברנע ישונה (לרעה):

  ציטוט: "אין לחברה סיבה להאמין כי השינויים, שפורסמו בעיתונות, בהקשר למדיניות הפרסום של גוגל, ישפיעו באופן מהותי על ביצועי החברה"

  ציטוט: "…תוספת להסכם גוגל, אשר נותן בידי החברה כלים נוספים לצורך שיפור שירותה ללקוח והעמקת השימוש במוצריה"

  נ.ב. לגבי התל-דיב, איך הדבר מתקשר עם ההודעה על ביטול מדיניות החלוקה?

 3. אורי טל-טנא

  מדד תל דיב מתבסס על הדיבידנדים שנתנו בשלוש השנים הקודמות ולא על מדיניות דיבידנדים עתידית. קריטריון הדיבידנדים טכני לחלוטין – מי שחלקה לפחות תשואה של 2% בשתיים משלוש השנים האחרונות בפנים (אם עומדת בקריטריוני ערך שוק של אחזקות ציבור לתל דיב ושאר הקריטריונים של מאגר המניות). לכן בבילון תכנס למדד גם אם תכריז שאין לה כוונה לחלק דיבידנדים אי פעם.

  בדו"חות הקודמים בבילון התפארה בדרוג האתר מבחינת כניסות באתר:
  http://www.alexa.com/topsites
  הדירוג פחות חשוב, מה שחשוב הוא חלקה של החברה בכניסות לאתר מסך התעבורה באינטרנט.
  http://www.alexa.com/siteinfo/babylon.com

  ברבעון הרביעי חלה ירידה קלה בחלקה של בבילון. שימו לב לירידה המעניינת יותר, זו שמתרחשת החל מחודש פברואר השנה – נקודת הזמן בה שנתה גוגל בפועל את הכללים.
  הבעיה היא שכלי זה של אלקסה מאוד לא מדוייק. יכולת המדידה של אתר זה את התעבורה במדינות שאינן דוברות אנגלית נמוך מאוד. ואלו המדינות המהותיות לבבילון. כמו כן יתכן מאוד והירידה בפברואר מוסברת בראש השנה הסיני הבקרנבל בברזיל ואין לה קשר לשינוי המדיניות של גוגל. לכן אנחנו לא יכולים לדעת האם הירידה היא אמיתית או שמדובר בטעות מדידה של אלקסה, או בהשפעות החגים.

  גם ברבעון הרביעי של השנה הקודמת בבילון נמנעה מעליה בהוצאות הפרסום כדי להראות למשקיעים רווח שנתי גבוה יותר ולאפשר את חלוקת הדיבידנד הנדיב (הייתה חשיבות בחלוקת דיבידנד גבוה גם בעקבות העלאת המס על דיבידנדים בארץ).
  שילוב כל אלו עם הערכות החברה במהלך הרבעון הרביעי שהם יבצעו הנפקה המתבססת על דו"חות אותו רבעון מגבירים אצלי את הצפי לכך שהחברה נמנעה מעליה מהותית בהוצאות הפרסום יחסית לרבעון השלישי, ואולי נמנעה מעליה כלל, כדי להציג רווחיות חשבונאית.
  אבל מחר נהיה חכמים יותר ונראה אם ההערכות שלי יתגשמו.

 4. שגיא

  אורי, ברור שהשחקנים בשוק ידעו כי יהיה ביקוש בנעילה רצ"ב הקישור http://www.tase.co.il/Heb/MarketData/Indices/ListedCapital/Pages/CapitalTrading.aspx
  העליה בנייר לא קשורה לביקוש הוא היווה בקושי 10% מהמחזור היומי. הנייר עלה כי הוא ירד סתם ביום רביעי. החברה לא חידשה כלום בהודעתה באותו היום.
  מסכים עם עודד בנוגא לברנע. עדיין לא ראינו שהייתה ירידה בהוצאות פרסום, אם תיהיה ירידה סימן שהחברה רוצה ליפות את הדוחות בשורה התחתונה לקראת ההנפקה הצפויה.

 5. אורי טל-טנא

  שגיא, המחזור היומי באותו יום היה חריג, ולביקוש של 4.7 מיליון ש"ח בנעילה יש השפעה, בעיקר שחלק גדול מהסוחרים חושב שמרבית האחרים לא מודע אליו.

  שים לב מה ביצעתי בפורום הפופולארי ביותר בארץ בשוק ההון. ביקשתי מהם לצרף את הקישור שאתה צרפת כאן, כאשר ברור שרבים מהם מכירים אותו היטב ובודקים אותו בכל שבוע. אבל אף אחד לא צירף את הלינק המבוקש… ולא מדובר בעבודה רבה.

  הדבר דומה לגן ילדים, בו מספר ילדים יודע היכן חבויה קופסא של סוכריות, וכשהגננת מבקשת מהם לגלות את המיקום ליתר ילדי הגן הם משתתקים כדי שלא לחלוק באותן סוכריות, למרות שספק רב אם הידע על מיקומן מועיל להם כיוון ורבים כל כך מכירים את המחבוא.
  משל זה מדגים שמרבית כותבי הפורום לא באמת רוצים לסייע לקוראים. מכך ניתן להבין עד כמה צריך להסתייג ממרבית המלל באותם פורומים. לאחרונה, שילוב של עליה של פופולאריות של פורום זה, עם שיתוף פעולה (ובעלות חלקית) של גלובס, ומחזורי מסחר נמוכים בבורסה בתל אביב, הובילו להשפעה של הפורום על מחירי מניות.
  הבט למשל על הקשקוש הזה, שאם אני לא טועה הוצף לעמוד הראשי של אתר גלובס:
  http://www.sponser.co.il/Article.aspx?ArticleId=29255
  בעקבותיו מניית בבילון זנקה ב 12% ביומיים, ואחרי שבוע חזרה לשערה המקורי.
  כלומר, אותו איתות טכני, כאשר הוא ניתן על מניה שקשה לקבוע את ערכה בכלים פונדמנטליים, או כאשר הוא ניתן על מניה עם מינוף גבוה, מהווה תיאום ציפיות של סוחרים, מניע את המניה בטווח זמן קצר, והאחרונים שנכנסים מכבים את האור.

  אי אפשר לעבוד על כולם כל הזמן, וסביר שתוך חודשים בודדים מכבי האור יבינו את טעותם. אבל בינתיים יש כאן בעיה. ואני בספק אם יש כלים לתקן אותה.

 6. אורי טל-טנא

  שאלה חשבונאית לאורי.
  ממבט ראשון בדו"ח השנתי אני רואה שבבילון נמנעה מלהכיר בהוצאות ההנפקה בהיקף של 4.95 מיליון ש"ח כהוצאה, ואשמה אותן במאזן בתור נכס שוטף בסעיף חייבים ויתרות חובה.

  אשמח להתייחסות לפי איזה כלל מבוצע רישום זה? האם לא נכון יותר לרשום זאת כהוצאה?

 7. אורי

  מדוע הטיפול החשבונאי בעלויות הנפקה רלוונטי להערכת שווי המניה? לטעמי, בנסיבות הקיימות, אפילו אי אפשר להסיק מהטיפול מה ההנהלה באמת חושבת על על סיכויי ההנפקה.

כתיבת תגובה