מדידות מה-BuySide

מחשבותיי על קופיקס, חלק א': חישוב הרווח לזכיין

רשת בתי הקפה קופיקס פרסמה תשקיף והעיתונות הכלכלית כמרקחה. לא דיברו חלילה על איתנות המודל העסקי או רמת הגילויים שניתנו, אלו דברים שוליים. מה שחשוב הוא:

 • כמה היא מרוויחה על כוס קפה – 55 אג' לפי דה מרקר, שזו טעות כי כוס קפה שנמכרת ב-5 ש"ח לא נרשמת בספרי קופיקס כהכנסות, מה שנרשם זה 55% מהמחיר לפני מע"מ כמכירת מלאי לסניפים, כך לפי הערכת השווי של גיזה שצורפה לתשקיף. על אותם 55% ישנה רווחיות גולמית של 17.4%, דהיינו 41 אג' בממוצע לפריט.
 • כיצד ההכנסות מתחלקות בינה לבין הזכיין – אין לי מושג איך כלכליסט הגיעו למספרים שלהם. 14% רווחיות תפעולית לזכיין בחודשי הקיץ? ומה בחורף? 4% רווחיות תפעולית לקופיקס עצמה? מתוך מה, הרי קופיקס לא רושמת הכנסה בגין המכירות של הזכיינים, אלא רק את המלאי שהיא מוכרת להם.

בכל אופן, אותי וחבר שישבתי איתו (שמו א') עניינו שני נושאים עיקריים בנוגע לקופיקס. האחד, מידת האטרקטיביות של הזכיינות מנקודת מבטו של המתעניין הפוטנציאלי; והשני, גורמי הסיכון של קופיקס עצמה ומידת הגילוי שלהם בתשקיף שפורסם. כדי לשמור על סדר, פוסט זה יעסוק בנושא הראשון ובעוד כמה ימים אפרסם פוסט בנושא השני.

אז כמה כסף עושה זכיין של קופיקס?

קופיקס לא מספקת בתשקיף מידע אודות הרווח של הזכיינים, אבל בעלי קופיקס מסרו לדה מרקר כי "הרווח החציוני של חנויות קופיקס לזכיינים הוא 36 אלף שקל לחודש, וזאת מבדיקת 20 חנויות שקיימות מעל חצי שנה". הניתוח הסטטיסטי הזה נשמע קצת כמו cherry picking, ובלי קשר הוא מעט חסר, אז ניגשתי למלאכה בעצמי.

ההשקעה הראשונית של זכיין בסניף, ע"פ גיזה, הינה חצי מיליון ש"ח (עמ' 21 להערכת השווי, כחלק מחיזוי ההכנסות במגזר "מכירת סניפים"). אגב, בסוגיית ההכרה בהכנסה של אותם חצי מיליון אני אגע בפוסט הבא.חצי מיליון נראה לי כמו השקעה ראשונית די גבוהה, ואכן, קופיקס מסייעת לזכיינים במימון ההשקעה הזו: (מתוך עמ' 28 בתשקיף)

מחנק האשראי מכביד על איתור זכיינים. לאור האמור, קופיקס מאפשרת לזכיין חדש לפרוס תשלום של סך של עד 100 אלף ש"ח במספר תשלומים ובנוסף הגיעה קופיקס להסדר עם בנק בישראל, המעניק הלוואות עד לסך של 250 אלפי ש"ח לזכייני קופיקס המופנים אליו.

 

כלומר, קופיקס מסייעת לזכיין לממן 70% מגובה ההשקעה הראשונית בגובה חצי מיליון ש"ח. אני מתכנן לגעת בהרחבה בנקודה זו בפוסט הבא.

אוקיי, אז יש לנו השקעה ראשונית. בואו ננסה לחשב הרווח החודשי של זכיין ממוצע.

לקחתי בחישוב שלי את ההנחות הבאות, אתם מוזמנים לשחק בעצמכם עם המודל ולהגיב עם התוצאה שקיבלתם.

 • פריטים ביום: 1,800 (מתוך הערכת השווי של גיזה)
 • מספר ימי עסקים בחודש: 26.0
 • מחיר לאחר מע"מ (בש"ח): 5.0
 • מחיר לפני מע"מ (בש"ח): 4.2
 • מחיר למ"ר (בש"ח): 400
 • גודל סניף ממוצע (במ"ר): 30.0
 • עלות מעביד ממוצעת לשעה (בש"ח): 25.0
 • מספר עובדים ממוצע במהלך היום: 2.5
 • שעות עבודה ביום: 14.0
 • מרווח גולמי: 45% (מתוך הערכת השווי של גיזה, עמ' 20)

 

הרווח לאחר מס שאני הגעתי אליו הוא בערך 25,000 ש"ח. אשמח לשמוע את דעתכם על המספרים.

coffix1

 

 

 

 

 

 

 

שתי הערות לפני שממשיכים:

 1. לא לקחתי כאן בחשבון את הוצאות הריבית והחזרי ההלוואות. יכולה להיות לסכומים הללו השפעה מהותית על השורה התחתונה שרואה הזכיין.
 2. לא הכנסתי פחת והשקעות נדרשות לתחזוקה.

 

לטעמי, נקודת האיזון האמיתית של זכיין היא רווח חודשי של 10,000 ש"ח בחודש לאחר מס. קשה לי להאמין שאדם ברמה הנדרשת לתפעול סניף יסתפק במשכורת נמוכה מזו.

הפרמטרים המעניינים בעיני לצורכי ניתוח רגישות הם מפר הפריטים הנמכרים ביום והמחיר למ"ר.

להלן ניתוח הרגישות, עם הדגשה של האזור המעניין לטעמי.

coffix2

 

 

 

עכשיו, נשאלת השאלה כמה מוצרים סניף אחד יכול למכור, בהינתן התחרות המתגברת (לא רק עם פיצוציות ובתי קפה אחרים, גם של הסניפים בינם לבין עצמם). בעמוד 20 להערכת השווי נמסר כי מספר הפריטים הממוצע לסניף הינו 1,800 פריטים אבל כבר שם גיזה הניחו כי 1,550-1,750 הינו אומדן נכון יותר. מתחת לזה, הזכיין כבר בבעיה. אגב, על מה קורה כשהזכיין נכנס לבעיה אכתוב גם כן בפוסט הבא.

מה אתם אומרים? שווה להיכנס לשותפות עם קופיקס?

24 thoughts on “מחשבותיי על קופיקס, חלק א': חישוב הרווח לזכיין

 1. עמרי

  סחטיין ערן – כלכליסט ודה מרקר קבלו מספרים מאבי כץ שרוצה לגייס בהנפקה וחייב ממונט חיובי
  המודל של. הערכתי גם שזכיין חוזר עם 15K הביתה וככל הנראה מי שמתאים להיות זכיין זה חבר'ה צעירים שמינפו את עצמם (מנהלי משמרות של בית קפה). לקופיקס יש מודל מימון לזכיינים

  1. ערן בן חורין Post author

   תודה רבה עמרי.
   בפוסט הבא אגע בהרחבה במודל המימון של קופיקס לזכיינים (ומידת הגילוי בנוגע אליו), אם יש לך חומרים בנושא אשמח לקבל אותם.

   1. יעקב

    שלום אני יש לי עסק לא ליד קופיקס עסק ב"ה מצליח יפה יפה, אחרי יעוץ נכון החלטנו להקדים את קופיקס ושות' ולצאת במחירי 5 ש"ח גודל חנות כ40 מטר מעל 50 פריטים מזון שתיה מתוקים כריכים וטוסטים ועוד ב5 ש"ח לי נשמע מופרך מכירת 1800 פריטים ביום בפרט שאני שמוכר מוצריים רווחיים יותר בצמוד לזה עם 3 עובדים, לי 1800 פריטים אומר 9000 ש,ח מחזור יומי אני מוכן להמר שבקופיקס יש חנויות בודדות ברשת שמגיעים לזה וודאי שלא במקומות שנפתחים 3-4 חנויות באזור די צמוד. אולי כשצריך לממן ולארגן כסף גדול מנפחים מציאות. תודה יעקב

 2. ארי

  מה כל כך אטרקטיבי בהשקעה בקופיקס, אם לפי שווי מניית אגרי היא נסחרת בשווי שוק של 151 מיליון. אם ניקח את ההנחות של גיזה לשש שנים קדימה, נקבל מכפיל של 10.5 לרווח של 2021. לא כזו מציאה כשיש חברות איכותיות בתל אביב שנסחרות במכפיל 10-12 לרווחי 2014, (יש גם נמוך יותר).

  האפסייד בקופיקס נמצא ברשת העתידית סופר קופיקס שנמצאת בשלבי תכנון והקמה ראשוניים. לא יודע להעריך את הסיכויים בשוק הקמעונאות הפרוע.

  לגבי עצם ההנחות בהערכה של גיזה, נראה לי שהם לקחו הוצאות תפעוליות קצת נמוכות בעתיד, כאשר ב-2014 ההוצאות עמדו קצת פחות מההערכה שלהם ל-2021.

 3. מתן

  היי ערן, פוסט מעניין מאוד.
  משהו לא מסתדר לי, מדוע במודל שלך הכפלת פעמיים את הרווח לאחר במס ב-0.75?

  1. ערן בן חורין Post author

   היי מתן,
   עלית על טעות שגיליתי לאחר פרסום הפוסט ולא היה לי כוח לתקן. עשיתי "מס עד הבית" אך לא לקחתי בחשבון את שיעור מס החברות העדכני (26.5%) ושיעור המס על דיבידנדים של בעלי שליטה (30%).

 4. מתן

  אוקיי.
  באופן כללי אני מסכים איתך, לא היה לי מספיק זמן כדי לצלול לתוך התשקיף ובפרט לתוך הערכת השווי, אך יש לי לא מעט סימני שאלה לגבי המספרים.
  גם אני ניסיתי לעשות חישוב כיצד הגיעו לרווח הזכייני, ולא הצלחתי בשום צורה (הגעתי אפילו למספרים נמוכים יותר משלך…).
  בכל מקרה, כך או כך זה נשמע מוזר, בהנחה שאכן הרווח הזכייני הוא אכן 36 אלף לחודש, כלומר 432 אלף בשנה, ונניח שהשקעה בהקמת סניף היא 500 אלף ש"ח + נכסים תפעוליים של נגיד 100 אלף (לדעתי הרבה הרבה פחות) – סה"כ 600 אלף נכסים, זה אומר שהסניף החציוני של קופיקס זה אחד העסקים הכי טובים בעולם. אתה משקיע 600 אלף ועושה תשואה על הנכסים של יותר מ-70% (תשואה שרק עולה עם השנים שהפחת מוריד את גובה ההשקעה…).
  וזה רק הסניף החציוני, מה לגבי הסניפים באחוזונים העליונים?

  1. אלעד

   מתן, האם בן אדם שהולך לעבודה ומושך משכורת עושה תשואה אין סופית על ההשקעה? וודאי שלא. בשביל הרווח הזכייני צריך לעבוד, זה כמו משכורת, רק של עצמאי. אתה יכול אולי להתייחס לזכיין כמו בעלים, אבל בשביל זה אתה צריך להביא מנהל שיעשה את כל העבודה בשבילך. ומנהל כזה שאפשר לסמוך עליו יעלה לך את רוב הרווח במשכורת (ורוב הסיכויים שגם יעבור מהר לעסק משלו אם הוא באמת יהיה מוצלח). אני מכיר לא מעט אנשים שפתחו עסקים קטנים מתוך מחשבה להביא מנהל בשלב כלשהו ולעבור הלאה בזמן שהעסק מפעיל את עצמו, וכמעט כולם לא הצליחו לצאת מזה.

  2. איק מרקר

   מתן, הפחת אולי מוריד את ההשקעה, אבל יש לקחת בחשבון גם את התחרות הגדלה בשוק – כבר היום יש לא מעט חנויות המתהדרות במחיר 5 שקלים.
   לדעתי התחזית שלך אופטימית.

 5. יוסי

  כל המודל של קופיקס בנוי עקום ואני אסביר. על מנת להצליח בתחום המסעדות ובתי הקפה (לא משנה אם אתה זכיין או פרטי ) צריך לוודא שעלויות המזון לא עולים מעל 35% (בית קפה בריא עומד על 28% עלויות מזון) עלויות עובדים לא עולים מעל 28% (רוב בתי הקפה עומדים סביב המספר הזה למרות שזה לא כולל בתוכו את עלויות המלצרים ושכרם כי הם חיים על הטיפים תחום אפור שמדינה לא מצליחה לפתור ) עלויות תפעוליות הכוללות: שכ"ד, רו"ח, ארנונה, מים, חשמל, גז, אינטרנט, עיתונים, דמי ניהול וכיו"ב, שלא יעלו מעל 25% כך שנשאר לבעלים / זכיין רווח של 12% מהמחזור לפני מס כך פועלים רוב בתי הקפה בארץ. (בפועל הם מרווחים בין 8% ל – 10% )
  קופיקס בנו את כל העסק על עלויות תפעוליות רזות על מנת שיוכלו לספוג את עלויות המזון ולצאת באותו רווח
  ואיך הם עושים זאת
  עלויות הקמה זולה לסניף בלוקיישן סביר ולא יקר
  לא מעסיקים מלצרים פועלים אם עובדי דלפק ממוצע ל 2 עובדים במשמרת.
  בקופיקס אין את חווית הבילוי זו רשת שבנויה על מודל של טייק אנד גו (קיימת בישראל רשת נוספת שפועלת על המודל הזה לפני קופיקס ומונה בישראל 72 סניפים אבל לא מוכרת את מוצריה ב 5 שקלים אבל יש לה יתרון שאין לאחרים)
  בנוסף אני מאמין שגם קופיקס מלמדת את הזכיינים שלה להיות חלק ממצבת העובדים שלה על מנת למקסם רווחים (רוב הרשתות פועלות כך)
  תחום בתי הקפה בארץ נחשב למסוכן ביותר ולא בכדי, יש המון בתי קפה ומסעדות שנפתחות ונסגרות כל שנה יש המון זכיינים ברשתות שמתחננים לצאת מהחוזה שלהם ולגלגל אותו לזכיין אחר. רשת קופיקס מנסה להמציא דרכים יצירתיות על מנת לשבור את בתי הקפה בארץ אני בספק אם יצליח
  ערן הניתוח שבנית הוא פלוס מינוס אני בספק אם נשאר לזכיין כמעט 13% רווח נקי לפני מס לפי הדוח הנ"ל
  אני בכלל מתעסק בשאלה למה בכלל קופיקס רוצה לצאת לבורסה שרוב בתי הקפה לא יוצאים ..
  אני זוכר שביום שקופיקס יצאה המון אנשים לא האמינו שהם יפתחו 50 סניפים אבל הם לא לקחו בחשבון את הנתון הבא .. פראיריים לא מתים רק מתחלפים.

  1. ערן בן חורין Post author

   אכן, בניגוד לרשתות אחרות בארה"ב, קופיקס איננה מעניקה לזכיין בלעדיות על טריטוריה מסוימת, ונראה שברגע שתהיה תשואה עודפת הדבר ימשוך מתחרים. במצב של תחרות בין זכיין א' לזכיין ב' נראה שקופיקס תהיה היחידה שתרוויח.

 6. דוד

  היי, למה הכפלת את הרווח לפני מס ב 0.75 פעמיים בכדי לקבל רווח חודשי לאחר מס?

 7. elad

  25 ש"ח לעובד בנטו וגם לא, מה עם פנסייה ופצויים ודמי הבראה ועוד עליות שונות למעביד

 8. חיים אנרסטר

  צהרים טובים
  הרשת פרסמה שביולי [החודש לכאורה העמוס ביותר שבועיים לתחילת חופשת הקיץ כולם בחוץ]
  הממוצע לסניף עמד על 46 250 מוצרים לחודש
  בחישוב לימים בהנחה שהסניף עבד 27 ימים ביולי כולל שישי זה 1712 פריטים ליום
  אין מצב שהסניף מתפקד בפחות מ3 עובדים בממוצע לחודש יולי [לפי מה שאני רואה בסניפים]
  ד"א סניף פחות מוכר בהנחה שהוא מודע לזה ומחזיק פחות עובדים ממוצע 2? ניקח 1712 נחלק ל3 עובדים יוצא 570 פריטים לעובד
  2 עובדים 10.155 ש"ח
  אנו מגיעים לשכר אחרי מס לזכיין 21.819 ש"ח
  במכרה שנחש את יום שישי כחצי יום ז"א ימי עבודה 26.5 נגיע לשכר של 21.196 ש"ח
  אני לא חושב שסך המכירות הזה ישמור על עצמו בהמשך למעט סניפים באזורי עסקים ולא בילויים [עסקים הכוונה שהעבודים הם אלו שקונים ולא היוצאים לשופינג

 9. חיים אנרסטר

  חלקתי על הנחות היסוד שלך במודל על סמך העובדות
  1. סניף בממוצע מחזיק שלושה עובדים לא שנים
  2. ימי העבודה בסניף ממוצע זה 26.5 בהנחה שיום שישי הוא חצי יום עבודה!
  3. המכירות לחודש יולי שלכאורה אמור להיות החודש הטוב ביותר עמד על 1712 ממוצע ליום ולא 1800 שאתה הכנסת למודל
  או אז הרווח הנקי 21,196 ש"ח ולא 25.587 {נכון זה רק 500 שקלים אבל בכל זאת
  וכאן אנו מדברים על סניף מוצלח
  סניף פחות מצליח בהנחה שהוא מודע לזה ומחזיק למשל רק 2 עובדים בממוצע אבל הוא מוכר גם שליש פחוט מהממוצע לא? ולכן המכירות שלו ליום זה 1141 פריטים
  ואז הרוח הנקי שלו זה 10,184 ש"ח
  מענין אם הוא הולך להתחיל להוציא מצגת עם המכירות כל חודש (:

  לסיכום אני חושב שזה הרב פחות וורוד ממה שאתה הצגת

כתיבת תגובה