מדידות מה-BuySide

שחמט?

כמה זמן לא כתבתי… ווי ווי. לא רשמית, הבלוג הזה הוכרז מת!

הסיבה העיקרית היא זמן… אני עסוק מאוד במשרד. וזה טוב. אני לא מתלונן.

הסיבה השניה היא תחושת מיצוי… אין לי סבלנות לכתוב, להסביר, לפרט. אני גם מאמין שיש ברשת לא מעט כותבים מוכשרים אחרים, צעירים יותר, שלקחו את המושכות.

הסיבה השלישית היא השוק…

היתה לי שיחה מעניינת אתמול עם אחד ממנהלי הכספים היותר מוערכים ומוכשרים בשוק המקומי (לטעמי). יש לי עודפים להשקעה (ברוך השם) ובימים טרופים אלה אני מחפש הכוונה. אז צלצלתי אליו ושאלתי אותו באילו מבין הקרנות שלו הוא חושב שכדאי לי לשים כמה גרושים, אם בכלל… (הוא מנהל מספר קרנות נאמנות) אמרתי לו שאני מחזיק שיעור לא נמוך של מזומנים בהון העצמי המשפחתי.
.
התשובה שלו, כמנהל קרנות, לא הפתיעה אותי, אבל בכל זאת היה נחמד לשמוע: "תשאיר את המזומן אצלך בחשבון…", אמר והוסיף עוד מספר מילים תומכות.

זה אומר לא מעט על השוק הנוכחי. ומן הסתם גם זו סיבה למיעוט (או חוסר) הכתיבה בבלוג הזה.

מעט מאוד מעניין אותי בשוק הזה… ואם בכל זאת משהו מעורר אצלי משהו, אלו הסיפורים השבורים.

הסיפור הראשון הוא זה של הפארמלט היווני – הסיפור – Our Final Opinion: It’s a Greek Parmalat (הוחמץ ע"י המדיה הכלכלית המקומית) של גלובו היוונית, וקווינטסנשיאל קפיטל מנג'מנט בראשות גבריאל גרגו הישראלי. תקישו על הסיפור ותקראו אנליזת "כיתות רגליים" מהמעלה הראשונה, אם לא עשיתם זאת עד כה.

הסיפור השני הוא זה של וליאנט (VRX). יש בעולם מספר מדהים של משקיעי ערך שרופים כתוצאה מהצניחה (התמחורית והנרטיבית כאחד) בוליאנט. מי לא נמצא שם… כל הגדולים:

סקויה עם כמעט 30% מהקרן מושקעים בחברה.
ג'פרי אובן מווליואקט עם כ-15%.
ביל אקמן מפרשינג עם כרבע מהקרן.
גלן גרינברג מברייב ווריור עם כשליש קרן.
לו סימפסון מיודענו עם כ-10%.

וואוו… נסו להחליף את הטיקר של המניה (vrx) באותיות העבריות על המקלדת… תראו מה אתם מקבלים.

הסיפור של וליאנט הוא כל כך מסובך, שזה מדהים אותי איך נכנסו לשם משקיעי ערך.

אולי לאסוואת הפתרונים.

15 thoughts on “שחמט?

 1. מלכה

  1. אכן, טוב שחזרת!
  2. ואני חשבתי שאף אחד לא יודע את עתיד הבורסה. אז מצאת אחד שכן יודע :-)

  1. אסף ג

   נכון. אף אחד לא יודע לתזמן את השוק. הזקן תמיד אומר שהזמן הכי טוב לקנות מניות זה עכשיו.

 2. אסף ג

  ל5 – דוקא הרבה משקיעי ערך מצדדים בחוסר פיזור. באפט דיבר על זה הרבה פעמים. מוניש פאברי משקיע כך הלכה למעשה

 3. יואב

  כל כך קשה לא לעסוק בניבוי שוק ותמיד להיות 100% מניות. זה פשוט לא אנושי. לא משנה כמה מחקרים וכמה ספרים תקרא שאי אפשר לתזמן את השוק והדרך הטובה ביותר היא תמיד להיות בפנים, זה לא יעזור. מתישהו ההנחה ש״השוק גבוה מדי עכשיו״ תתגנב אליך פנימה וזהו, אכלת אותה.
  בגלל זה יש רק באפט אחד שכבר 50 שנה פלוס הוא 80-100% מניות. משהו בו קצת לא אנושי (סליחה, רציתי לומר באפט אחד ועדו מרוז אחד).

  הבעיה היא שברגע שיצאת מהארון והכרזת שהשוק גבוה אז אתה במילכוד. מתי להכנס חזרה?? אם יש לך מזל ובדיוק יש משבר רציני בבורסה אז אולי אולי תכנס (למרות שגם פה יהיו בעיות לחזור לאחוז מניות סביר, כי אתה כבר ״ידעת״ שיהיה משבר ובטח ״תדע״ שהוא ימשיך שנים ארוכות), אבל מה אם אין משבר?
  נניח לדוגמא אלו יהיו התשואות בשנים הבאות:
  2016 5%
  2017 10%-
  2018 12%
  2019 6%-
  2020 3%-
  איפה אתה נכנס??
  עד כמה שאני זוכר כותב הבלוג הנכבד הכריז כבר לפני שנה-שנתיים שהשוק יקר מדי והוא מקטין את אחוז המניות. מעניין יהיה לראות מתי ייכנס שוב.

  אה, והערת אגב, החבר שלך שמנהל כסף של אנשים ובטח משווק להם במרץ את הקרנות, אבל לחבריו אומר לא להשקיע גרם לי קצת להקיא בפה, אבל אולי זה רק אני. המסקנה שלי מהסיפור הזה היא שתמיד יש לחפש מנהל השקעות שרוב הונו נמצא בקרן שלו ולעולם אל תיקנו קרנות נאמנות.

  טוב, חפרתי קצת, בהצלחה לכולם!

 4. ד

  התגעגעתי :)
  אבל אני אכן מבין אותך. השוק אולי לא נראה הכי מעניין כרגע כי אין איזו דרמה גדולה אבל מבחינה היסטורית אנו נמצאים בשלב מאוד מעניין.
  לדעתי היום זו אחת התקופות המאתגרות ביותר בניהול השקעות לא היה כזה מצב מעולם עם ריבית אפסית (ואפילו שלילית), צמיחה נמוכה, אינפלציה אפסית ועוד….

 5. רפי

  סקרן לדעת האם ברקשייר מעניינת אותך כעת , לאחר ירידה של 14-15 אחוזים ומכפיל סביר של 14 בערך?

 6. רפי

  ל11 — כן, עד כמה שידיעתי הגיעה ביום התגובה.
  מתנצל על האיחור כי רק היום גיליתי את תגובתך.
  בינתיים המניה עלתה קצת…

כתיבת תגובה